Nowa wersja strony Roztocza Południowego

Roztocze Południowe pociąga mnie z dwóch powodów – dlatego, że jest takie piękne i dlatego, że jest takie bezludne. Kwestię piękna uważam za oczywistą i nie ma potrzeby się nad tym rozwodzić. Natomiast „bezludność” jest dziś cechą unikalną, wartością turystyczną na wagę złota. Zadeptane Tatry, tabuny w Bieszczadach, tłumy w Pieninach, itd. Jedynie jeszcze niektóre, mniej dostępne partie Beskidów oferują więcej ciszy i spokoju. Efektem tej fascynacji był przewodnik turystyczny i krajoznawczy „Roztocze Południowe” (Krosno 2009, Wydawnictwo Arete II). Znacznie później powstał kolejny przewodnik „Ziemia lubaczowska” (ebook dostępny od 2015 r., np. w iBooks Store). Krainy te (Roztocze Południowe, ziemia lubaczowska a także położona w sąsiedztwie Puszcza Solska) to dla mnie właściwie jeden region – zróżnicowany krajobrazowo, ale jednolity kulturowo.

Parę słów o internetowej stronie Roztocza Południowego (i okolic). To już 19 lat! Nieskromnie i retorycznie zapytam: ile spośród stron roztoczańskich może pochwalić się tak długą metryką? Zapewniam, że bardzo niewiele.  Początkowo, od 1999 r. strona zainstalowana była na serwerze w Stalowej Woli (jako roztocze.stalwol.pl). Od września 2007 do października 2018 r. znajdowała się na serwerze administrowanym przez kolegów z Horyńca-Zdroju (jako roztocze.horyniec.net). Funkcjonująca przez lata wersja strony stała się z biegiem czasu przestarzała technologicznie, jej skrypty – nieodporne na ataki. Teraz to się zmieniło. Najważniejsze materiały z poprzedniej wersji strony zostały zachowane, zaktualizowane i uzupełnione – znajdują się w menu. Ta wersja strony będzie intensywnie rozbudowywana.

Jedynym portalem legalnie udostępniającym teksty i zdjęcia z Gazety Horynieckiej jest ta strona. Piszę o tym, ponieważ pojawiły się przypadki nielegalnego kopiowania materiałów z Gazety Horynieckiej – bez posiadania stosownego zezwolenia. Bardzo proszę o informowanie mnie (przez dział Kontakt) o wszelkich takich poczynaniach. Z góry bardzo dziękuję.

Na stronie znajdują się 2 niezależne menu: u góry strony (w nagłówku – teksty z Gazety Horynieckiej) i na dole (w stopce – teksty tematyczne).

Funkcjonują 2 adresy tej strony: roztoczepoludniowe.com lub krótszy: roztocze.pro.

Życzę przyjemnej lektury,

Paweł Rydzewski – redaktor naczelny Gazety Horynieckiej