19.01.2019: Kto słyszał o oryginalnym, dawnym instrumencie ludowym – suce biłgorajskiej? Zapewne niewielu. Zapraszam do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym przez Krzysztofa Butryna (syna) ze Zbigniewem Butrynem (ojcem). Pan Zbigniew Butryn przywrócił do życia nie tylko sam instrument (rekonstruując go na podstawie dawnych relacji i rysunków), ale też prowadzi Pracownię Instrumentów Ludowych, szkołę i warsztaty gry na suce biłgorajskiej (szczegóły na poświęconej temu stronie internetowej). W ub. roku razem z Arturem Pawłowskim odwiedziliśmy Pracownię Instrumentów Ludowych. Mieliśmy okazję porozmawiać ze Zbigniewem i Krzysztofem Butrynami oraz obejrzeć Pracownię. Wrażenia – niezapomniane. Jeżeli ktoś jest zainteresowany folklorem, chciałby nauczyć się grać na suce biłgorajskiej (a brzmi przepięknie) to polecam gorąco. Wszystkie potrzebne informacje na stronie www.sukabilgorajska.pl.

17.01.2019: Dwa nowe teksty. Mariusza Lewko o przeszłości Prusia, w dziale Historia dawna oraz Tomasza Berezy – o mieszkańcach Horyńca w Armii Czerwonej, w dziale Wojny Światowe.

Nowy tekst w dziale Historia dawna – Mariusz Lewko opisuje klęski żywiołowe i wszelkie inne na terenie Roztocza Południowego i w okolicach.

Dwa listy św. Brata Alberta powiązane z Werchratą i Roztoczem – pełne teksty wraz z analizą i kontekstem historycznym w artykule Janusza Mazura „Spóźniłem się do Werchraty”. Tekst został umieszczony w dziale Sacrum.

Nowy tekst o tajemniczym kopcu koło Werchraty, zwanym czasami „Kopcem Piłsudskiego”. Czy słusznie? Proszę przeczytać artykuł Krzysztofa Woźnego w dziale Wojny Światowe.

Strona Roztocza Południowego działa (w nowej odsłonie i pod nowym adresem) od niecałych 3 miesiecy (założona w październiku 2018). Proszę zobaczyć statystyki 🙂

stat.jpg

Aktualizacja cerkwi drewnianych (dodałem cerkiew w Baszni Dolnej) i cerkwi murowanych (Kobylnica Ruska). Także kilka dodanych zdjęć i rysunków.

Rozbudowa działu Sacrum: 3 nowe strony cerkwie drewnianie ziemi lubaczowskiej (południe), cerkwie drewnianie ziemi lubaczowskiej (północ i zachód) oraz cerkwie murowane ziemi lubaczowskiej.

W dziale Sacrum pojawił się pierwszy tekst zwiastujący nowy wątek – architektury cerkiewnej. To artykuł Janusza Mazura o cerkwi w Starej Hucie – w związku z pozyskaną unikatową fotografią tego obiektu z 1925 roku.

W menu dolnym umieściłem Indeks miejscowości. Być może w przyszłości będzie też indeks rzeczowy. Także – tekst Adama Kubraka o zapomnianym włodarzu Starego Brusna.

Nowy dział: Sacrum a w nim opisy 7 kościołów (autorem jest Adam Łazar). W dziale Historia dawna tekst Tomasza Roga o dawnym Płazowie.

Dodałem 3 nowe dwory: w Krzywem koło Horyńca, Lipsku koło Narola i Nowym Bruśnie.

Cztery nowe teksty: w dziale Koleje – tekst Artura Pawłowskiego o kolejkach wąskotorowych na Roztoczu, w dziale Przyroda – artykuł Zbigniewa Cierecha o kieszeniach krasowych na Roztoczu Południowym oraz Grzegorza Szafrana o rzadkiej odmianie gleby terra fusca, występującej m.in. w okolicach Horyńca. Natomiast w dziale Wojny światowe – tekst Tomasza Berezy o zapomnianych ofiarach „Siczy” – w lesie Niwki koło Lubaczowa.

W dziale Dwory – dwie nowe strony, poświęcone dworowi w Radrużu i Starym Bruśnie.

Nowy dział w menu głównym Dwory, zawierający historię i zdjęcia dworów w: Chotylubiu, Łówczy, Horyńcu, Podemszczyźnie i Werchracie.

W dziale Współczesność dwa nowe teksty: Małgorzaty Stelmach o pomniku ofiar niemieckiego bombardowania pociągu we wrześniu 1939 roku w Werchracie oraz Grzegorza Woźnego o ruchu powietrznym nad Roztoczem.

Menu strony zostało przebudowane w kierunku dwustopniowym: powstały działy zawierające tematyczne zestawy stron. Było to konieczne przy dużej i wciąż rosnącej liczbie stron z tekstami.


logo